Pasení s Romanem Holečkem v Podbradci

31.03.2018

Protože nás pasení oveček moc baví, rozhodly jsme se na doporučení zkusit trenéra Romana Holečka. U Beáty Kaňkové, kde jsme dvakrát byly, nám to nepřišlo úplně vhodné. Arinka nevěděla co má dělat a na ovečky štěkala a kousala je. Brala to jako hru. Roman nám vysvětlil, jak se na to musí, a hned byly vidět pokroky.

Při pasení je důležité, aby byl pes od ovcí v dostatečné vzdálenosti, pokud se k nim moc přiblíží, ovce se bojí a jsou hůře ovladatelné. Proto má pasáček hůlku a psa naviguje. Zároveň se má pes držet na takzvaném balancu - to je místo na druhé straně ovcí od pasáčka. Díky tomu pasáček může hlídat jednu půlku ovcí a pes druhou tím, že obchází stádo ze strany na stranu, vždy by ale měl být za stádem, nikdy nesmí proběhnout kolem pasáčka.

Jelikož jsou borderky velmi dobré pastevecké plemeno, mají svůj speciální styl pasení, který žádné jiné plemeno nezvládá. Pasáček píšťalkou navádí psa a ten vede stádo sám.

S Arinkou to začneme trénovat později, nejdříve se musíme pořádně naučit základy.

Na prvním tréninku v Podbradci jsme byly s Arinčinou chovatelkou Martinou Paulino, které nám udělala krásné fotky. Moc děkujeme. Podruhé nám mamka natočila naše pokroky, na které se můžete podívat ve videu.